בִּיּוֹ-פִידְבֵּק 

הוא כלי טיפולי ממוחשב, הקורא פעילות ואותות ביולוגים שבגופינו כמו: דופק, נשימות ופעילות לב. הוא נותן לנו פידבק חזותי, שהוא משוב שאנו רואים - הוא רושם גרף של הפעילות, על גבי מסך המחשב, בזמן אמת, ומאפשר למתאמנים לתרגל ולשלוט בתגובותיהם.
 

תמונה של מסך ביו-פידבק

ביופידבק בטיפולי פיזיותרפיה רצפת-האגן

בפיזיותרפיה משתמשים בביו-פידבק להצגת רישום של פעילות שרירים. הביו-פידבק חיוני בעיקר להצגת פעילות שרירים עמוקים בגוף, כאלה שאנחנו לא רואים את פעילותם - כמו שרירי רצפת-האגן. 

באמצעות הביו-פידבק תוכלי לזהות את ההפרעות בתפקוד השרירים המשבשות את התפקוד שלך, לתקן אותם בזמן אמת, להתאמן ולהשתפר בכוחות עצמך. באמצעותו תלמדי איך להרפות שרירים, תוכלי בקלות לאמן ולחזק את השרירים העמוקים באופן ממוקד, ותוכלי לשלוט בשרירי רצפת-האגן.

בעקבות האימון בביו-פידבק, תלמדי איך להשתמש בשרירים ביעילות ביומיום כדי לעצור את הדליפה, או איך להרפות שרירים מכווצים בעת קיום יחסי מין. אימון שרירים בביופידבק מקצר את תהליך הטיפול.

​רישום פעילות שרירי רצפת-האגן בביו-פידבק מתאפשר באמצעות אלקטרודה המוחדרת פנימה לנרתיק ומאפשרת לקרוא את פעילותם. האלקטרודה היא אישית, כדי לשמור על כללי היגיינה, ובמיוחד עבור ההרגשה הטובה של המטופלת. האלקטרודה אינה עושה פעילות, היא רק כלי מדידה שבעזרתו הביו-פידבק בונה את הגרף, בדומה למד-חום.
 

שימושים נוספים לביו-פידבק בקליניקה לטיפולי פיזיותרפיה ורצפת-אגן


הביו-פידבק מאפשר גם תצוגה ותרגול של פעולה מורכבת בגוף - פעולה שלביצוע יעיל שלה נדרשת פעילות של שתי קבוצות שרירים שונות בו זמנית. דוגמה לפעולה כזו, יומיומית של רצפת-האגן, היא התרוקנות צואה. לצורך התרוקנות נדרש תיאום פעולה בו-זמנית בין שרירי הבטן לסוגרים בפי-הטבעת. ליקוי בתזמון, או ליקוי באחת מקבוצות השרירים עשוי לגרום לקשיי התרוקנות ועצירות בכל גיל. באמצעות הביו-פידבק ניתן לזהות את הליקוי בשרירים, לאמן אותם בנפרד ויחד להתרוקנות קצרה ויעילה.

 

הכנה ללידה רגילה, פעילה ובטוחה

באמצעות הביו-פידבק מתרגלים גם הכנה ללידה רגילה, פעילה ובטוחה - תלמדי כיצד ללחוץ נכון בעת צירי הלחץ, כדי לקדם את העובר/ית ליציאה בתעלת הלידה ולמנוע קרעים מקומיים.