• אילנה שלאל

”אני צריכה להתרגל לכאבי הברכיים, הגיל עושה את שלו, אין מה לעשות, לא?זה מה שאמרה לי שכנתי, אישה בשנות השבעים לחייה, כשיצאתי להליכת בוקר.

היא התחילה לרדת במדרגות, וכבר במדרגה הראשונה התלוננה: "אוף, הברכיים האלה כואבות לי, אני לא יודעת מה לעשות..."

אז זהו, יש מה לעשות! הגיל אכן עושה את שלו, במובן שיש בלאי טבעי של פרק הברך

וכאב הוא לא תופעת לוואי של גיל. טיפול בכאב עצמו כמו נטילת כדור לשיכוך כאב, לא פותר את הבעיה. מה כן יעזור?

כמה מילים על:

כאבי ברכיים הם תופעה נפוצה בגילאים שונים ומסיבות שונות. לפעמים הכאב אקוטי כלומר חריף ומופיע בעקבות חבלה כמו במהלך משחק כדורגל, במהלך גלישות, סקי, ריצה או אחרת. החבלה לפעמים כוללת נזק ברקמות הרכות כמו רצועות, גידים שרירים ולפעמים גם נזק למניסקוס. במקרים של חבלה חשוב להשלים את הטיפול והשיקום מהחבלה עד לחזרה לתפקוד מלא. פציעה לא מטופלת כראוי עשויה לגרום לכאב כרוני.

בכאב כרוני, שלא לאחר חבלה, כלומר כאב שנמשך זמן רב יותר מחודש ולעיתים נמשך שנים, בין גורמי הכאב:

· עיסוק, תחביב או עבודה, הגורמים לביצוע פעולות חוזרות ונשנות שמפעילות לחצים ועומס מוגבר על הברך ועל הרקמות מסביב. דוגמאות:

- אנשים שעוסקים בפעילות ספורט כמו ריצה, כדורסל, גלשן רוח, ריקוד ועוד.

- חיילים שהפעילות הפיזית שלהם אינטנסיבית ועצימה.

- מקצוע בסיכון כמו רצף שכורע על ברכיו לזמן ממושך.

· עודף משקל שמשמעו הגברת עומס על הברך.

· אוסטיאוארטריטיס = כאב בגיל הזהב לזה התכוונה השכנה שלי שאמרה "הגיל עושה את שלו".

כאב שמלווה לעיתים בנפיחות ותמיד בקשיים בתפקוד היומיומי כמו קימה מישיבה, צליעה בהליכה, עלייה או ירידת מדרגות וסחיבת קניות. בצילום רנטגן הרופא ימצא שינויים ניווניים קלים, בינוניים או קשים. המושג שינויים ניווניים מתאר את מצב מפרק הברך בו הסחוס המפרקי שמצפה את עצמות הפרק נשחק עם הזמן. בלאי של גיל. הרופא יאבחן מחלת ניוון פרקית המוכרת אוסטיאואטריטיס OA - Osteoarthritis

או ספציפית בברך DKD- Degenerative Knee Disease. בשלבים מתקדמים של האוסטיאוארטריטיס נוסף גם נזק לרקמות הרכות של המפרק כמו בסנוביה שהיא הנוזל המפרקי, בקופסית המפרק וברצועות.

הטיפול באוסטיאוארטריטיס של הברך כולל:

1. טיפול שמרני

- טיפולים לא-תרופתיים בבסיסם טיפולי פיזיותרפיה המטפלים בכאב וגם בגורמיו. יש הבוחרים לפנות לטיפולים משלימים כמו דיקור. חשוב לציין שטיפול משלים כשמו כן הוא, הוא משלים את הטיפול הבסיסי ומטפל בכאב ולא בגורמים לכאב.

- הטיפול התרופתי כולל שילוב של תרופות נוגדות דלקת וזריקות מסוגים שונים בהתאם למצב.

2. טיפול ניתוחי - החלפת פרק הברך במקרים בהם הטיפול השמרני אינו יעיל ומצב מפרק הברך פוגע באופן משמעותי בתפקודי היומיום של האדם. לאחר ניתוח נדרש שיקום במסגרת פיזיותרפיה.


טיפול פיזיותרפיה מתחיל בפנייה לפיזיותרפיסט מנוסה בטיפול בכאב וספציפית בכאבי ברכיים.

בביקור הראשון:

- עוברים בדיקת אבחון מדויק של המצב הנוכחי: אבחון מקור הכאב, בחינת המבנים והרקמות שנפגעו בברך, מצב הפרק, מצב השרירים ושלילת מעורבות ממקור גבי.

- מתוך ממצאי הבדיקה בונים תכנית טיפול אישית שהיא נגזרת של ממצאי הבדיקה ומטרות התפקוד של המטופל.

- מתחילים בטיפול שהוא ביצוע של התכנית הטיפולית.

מחויבות והתמדה בתרגול העצמי ובטיפולי הפיזיותרפיה מייעלת את התוצאות ומקצרת את משך הטיפול.


למה אצלי? הרקע שלי בטיפול בכאבי ברכיים עשיר ומגוון וכולל עבודת מחקר בנושא כאבי ברכיים במסגרת לימודי תואר שני במדעי הרפואה בטכניון כבר משנת 1993, במסגרת עבודתי במוסדות ציבור שונים כמו בי"ח רמב"ם, קופ"ח מכבי, בבית אבות וכעצמאית בצבא למעלה מ-30 שנה טיפלתי במגוון הפרעות שיש למטופלים בברכיים בכל גיל.


הטיפול אצלי בקליניקה באמצעות:

1. טיפול בכאב בעזרת טכניקות ידניות ומתן כלים לטיפול עצמי בכאב.

2. טיפול חשמלי לשיכוך כאב ולהורדת נפיחות מקומית.

3. לימוד ביצוע נכון של תפקודי יומיום כמו כיצד לקום מישיבה ללא כאב, מדרגות ללא כאב ועוד

4. התאמת אביזרי עזר כמו מקל או קביים במקרים שנדרש הפחתת עומס מהברך.

5. חיזוק שרירים הוא מרכיב מרכזי ומהותי בתכנית הטיפול ומתחילים בו מיד. חשוב להתחיל חיזוק ברמה הנכונה, ללא כאב, ומשם להתקדם בהדרגה בקצב אישי. שרירים חזקים תומכים בפרק, מפחיתים כאב ומשפרים תפקוד. זה קלף מנצח בתכנית.

מניסיוני המקצועי בטיפול בכאב ברכיים: טיפלתי בעבר במטופלים שנקבע להם מועד לניתוח החלפת ברך, הם הופנו לפיזיותרפיה כדי להקל על הכאב בזמן ההמתנה לניתוח, וכעבור מספר טיפולים דחו את הניתוח בשל השיפור הניכר בתפקוד. לעומתם היו מקרים שלא היה ניתן לקדם את התפקוד ללא ניתוח.

כל מקרה לגופו. כשטיפול שמרני לא מצליח, אני מאמינה ששווה לנסות לעבור עוד סדרת טיפולים אצל מטפל אחר, עם גישה טיפולית שונה ממה שניסת עד כה. האפשרות לניתוח קיימת.


לסיכום: כאבי ברכיים לא תלויים בגיל הם תלויי מקרה, כלומר במצב הברך והרקמות מסביב, המוטיבציה לעשות שינוי, ההתמדה והתרגול העצמי. בכל גיל ניתן לשנות את המצב בעזרת תכנית אישית.

עקרונות הטיפול:

>מטפל מקצועי ובעל ניסיון בנושא

>אבחון מדויק

>תכנית טיפול אישית


וטיפ אחרון: אין תחליף לנעליים מ ע ו ל ו ת, לא פחות.

גם כשאין סיכוי - תנו סיכוי.

אם גם אתם עברתם/ עוברים כעת טיפול פיזיותרפיה בברכיים, אשמח אם תשתפו כאן, וכמובן מוזמנים לשאול ולהתייעץ.

#כאב #ברכיים #אוסטיאוארטריטיס #פיזיותרפיה