לאחר לידה 
היריון הוא סערה רגשית וגופנית נמשכת לאישה, המגיעה לשיאה בלידה. הלידה הראשונה, בין אם היא רגילה, חטופה, מכשירנית או קיסרית, משנה את רצפת-האגן. קראי כאן מה זה רצפת-האגן. כל לידה נוספת מביאה איתה שינויים נוספים.

הורמונים, המופרשים בגוף במהלך ההריון, גורמים לשינויים בגוף, בין היתר הם גורמים להרפייה של הרצועות והשרירים התומכים. הפרשת ההורמונים מגיעה לשיא בלידה, כדי להכין את הגוף ליציאת התינוק בתעלת הלידה, נוספים לכך הצירים, צירי הלחץ והלחצים שהיולדת נדרשת להפעיל, וכל אלה פועלים על רצפת-האגן.
בחלק מהלידות נוספות פעולות המשפיעות על רצפת-האגן כמו: לחצים חיצוניים של המיילדת, שימוש במכשירים כגון מלקחיים או ואקום, חתך יזום הנקרא אפיזיוטומיה, ו/או קרע הנגרם במהלך הלידה ותפרים. אלה עשויים לגרום ל:​

 • טחורים, קשיי התרוקנות, המלווים בכאב ביציאה, או פיסורה, שהיא פצע מדמם ברקמת העור בפי הטבעת. 

 • כאבים באיזור התפרים, בנשים שעברו אפיזיוטומיה, הכאבים יכולים להמשך כשלושה שבועות עד למעלה מחודש. 

 • דליפת שתן, המתחילה לעיתים במהלך ההיריון ולעיתים לאחר הלידה - תופעה היכולה להיעלם תוך מספר שבועות.

 • ​חולשה ותחושת רפיון ברצפת האגן, לעיתים תחושת נרתיק פעור. 
   

​​​משכב לידה

הם ששת השבועות מיום הלידה ואחריה, בהם מומלץ ליולדת להקפיד ולשמור על עצמה וגופה, לתת לגוף מנוחה כדי לחזור לעצמו: מומלצת מנוחה בשכיבה עד כמה שאפשר, כיוון שבשכיבה יש מינימום לחצים הפועלים על רצפת האגן. רצוי גם לא לבצע מאמצים מיותרים, ולהיעזר ככל האפשר בבני המשפחה בביצוע המטלות הקשות, להיות "מלכה" למשך ששה שבועות. חלק מהנשים זקוקות לזמן נוסף, עוד שבוע-שבועיים, מומלץ להיות קשובים לגוף. בסיום התקופה מוזמנים לבדיקה שגרתית אצל הגינקולוג. כדאי להתייעץ אתו לגבי הצורך בטיפול פיזיותרפיה של רצפת-האגן. 
 

בדיקה וטיפול פיזיותרפיה רצפת-אגן לאחר לידה

בסיום משכב לידה ולאחר ביקורת הגינקולוג, מומלץ וכדאי לכל אישה לתאם ביקור לבדיקה של רצפת-האגן אצל פיזיותרפיסטית המתמחה ברצפת-אגן, אפשר לפנות לבדיקה במסגרת הקופה או באופן פרטי, שהוא זמין יותר, ויש גם השתתפות חלקית דרך ביטוחים משלימים או דרך כללית מושלם. 
הבדיקה כוללת: תשאול מקיף הבוחן את תפקודי רצפת-האגן לאחר הלידה, בדיקה של הפרדות-בטנית ובדיקה מקומית תוך נרתיקית, החיונית לשלילת הפרעות כמו צניחות. בסיום הבדיקה תקבלי הסבר על הממצאים ומענה לכל שאלותייך, ומשם מחליטים על הצורך בטיפול רצפת-אגן. 
כשהכול בסדר, מקבלים הדרכה לחזרה לפעילות גופנית המועדפת עליך בהקדם, תוך שמירה ושילוב חיזוק של שרירי רצפת-האגן בעת הפעילות הגופנית. תלמדי כיצד להפחית לחצים ביומיום מרצפת-האגן, כדי למנוע הפרעות עתידיות. במקרים בהם נגרמו הפרעות כלשהן מומלץ לטפל בהקדם כדי להחזיר את רצפת-האגן לתפקוד מיטבי בהקדם.

פיזיותרפיה רצפת אגן לאחר לידה

במקרים הבאים נכון להתחיל טיפול בהקדם:

 • עצירות, קשיי התרוקנות, טחורים ופיסורה.

 • דליפת שתן במהלך היריון/לאחר לידה, גם אם התופעה נעלמה לחלוטין.

 • תחושת כובד בנרתיק עשויה להצביע על צניחה, שיש לשלול להמשך קריאה

 • חשש לשוב ולקיים יחסי מין או כאבים ביחסי מין להמשך קריאה

 • תחושת רפיון