כאבים ביחסי-מין: 

יחסי-מין המתקיימים מבחירה והסכמה מלאה של האישה אינם גורמים לכאב!

כל כאב הוא הודעה מהגוף שלך: "משהו לא תקין". כאב בקיום יחסי-מין, הנמשך למעלה משלושה חודשים, מפריע לתפקודך המיני ובגללו את לא יכולה או נמנעת מלקיים יחסי-מין מלאים, דורש בירור רפואי ואבחון, בדיוק כמו כל כאב אחר בגוף. שימוש בחומר סיכה לטיפול בכאב ביחסי-מין עוזר זמנית ולא מטפל בגורמים לכאבים ביחסי-מין.
 

סימפטומים/תלונות של האישה הסובלת מכאב ביחסי-מין כוללות קשת רחבה ומשתנה שלהם ברמות שונות:

 • רגישות יתר בפתח הנרתיק. לעיתים גם בעת לבישת בגד צמוד, כמו ג'ינס, החדרת טמפון והטלת שתן  

 • כאב בחדירה בעת בדיקה גניקולוגית, בעת או לאחר קיום יחסי-מין 

 • תחושת שריפה או צריבה, החל מרמה קלה שחולפת מיד ועד לעוצמה חריפה הנמשכת מספר שעות או ימים לאחר קיום היחסים

 • כיווץ מקומי, חסימה חלקית עד מלאה של פתח הנרתיק ללא אפשרות חדירה לקיום יחסים, או לצורך בדיקה 

 • נישואין לא ממומשים
   

הגורמים לכאב ביחסי-מין עשויים להיות פיזיים/גופניים, רגשיים, זוגיים וכל שילוב שלהם. התופעה נפוצה בקרב נשים פעילות מינית בקבוצות גיל שונות:

 • בנשים צעירות שהחלו לקיים יחסי-מין: 

  • ​מספר חודשים לאחר תחילת שימוש באמצעי מניעה, לדוגמה גלולות עשויות לגרום ליובש נרתיקי וכאב

  • חוסר ניסיון משולב בפחד, חרדה ולחץ הנובעים גם מתפיסות, חינוך או אירוע קודם

  • יש ליקוי בתפקוד שרירי רצפת האגן, שיכול לבוא לביטוי בכיווץ יתר של השרירים בשילוב קושי להרפות אותם או בחוסר יכולת לגייס אותם מלכתחילה

 • בנשים שקיימו בעבר יחסי-מין ללא קושי:​

  • הכאב הופיע לאחר דלקת או פטריה בנרתיק, או לאחר דלקות חוזרות בדרכי השתן. לרוב הבעיה הראשונית חולפת והכאב בעת ​קיום יחסי-מין נותר

 • ​בנשים לאחר לידה, כולל נשים שקיימו בעבר יחסי-מין ללא קושי, עקב:

  • ​צלקת

  • ​שינויים הורמונליים הקשורים להנקה

 • בנשים באמצע החיים 50+​​ הכאב בדרך כלל נובע מחסרים הורמונליים המלווה ביובש נרתיקי ולעיתים גם בירידה בחשק המיני

 • בנשים עם אנדומטריוזיס


מעגל הכאב ביחסי-מין: אישה הסובלת מכאב בעת קיום יחסי-מין במשך מספר שבועות ללא שינוי, נכנסת למעגל כאב כמתואר: 
 

Presentation1.jpg

ככל שהזמן חולף, הכאב הפיזי-גופני הופך לכאב כרוני כלומר כאב הנמשך זמן רב, האישה צוברת תסכול, רגשות אשם ותחושת פגם בגוף, מה שעלול להביא לפגיעה בבטחון העצמי, בתפקודים נוספים ובמערך הזוגי. 


צעד ראשון לפתרון כאבים ביחסי-מין וליציאה ממעגל הכאב הוא מודעות לבעיה, ידיעה שהתופעה נפוצה, לא מדוברת ויש טיפול.
אם את בזוגיות, שתפי את בן זוגך בפתיחות ככל שתוכלי. כדי לצאת ממעגל הכאב ולמצוא את המפתח לפתרון מיטבי של הכאב ביחסי-מין עלייך לפנות לאבחון וקבלת טיפול מוקדם ככל האפשר. בינתיים מומלץ להמשיך לקיים יחסי-מין תוך שמירה על אינטימיות והימנעות מפעולות שגורמות לכאב.

אבחון ראשוני מתחיל בפנייה לגינקולוג/ית שלך ובמידת הצורך נכון להעדיף גינקולוג/ית מתמחים בכאבי עריה. במקרים של בעיה פיזית או הורמונלית הטיפול יותאם על ידי הגניקולוג/ית. ביתר המקרים ההמלצה היא פניה לטיפול פיזיותרפיה של רצפת האגן.

אבחנות נפוצות בשימוש לתיאור כאב בעת קיום יחסי-מין: כל אבחנה מתארת את ממצאי הבדיקה הגופנית ומצביעה על מקור הבעיה.

כאשר מוקד הכאב נמצא בפתח ומבוא העריה (vestibule) משתמשים באחת משתי אבחנות:

 1. וסטיבוליטיס (Vestibulitis) - מתארת תהליך דלקתי (itis) בפתח/מבוא העריה. מאחורי אבחנה זו עומדת התיאוריה שהגורם לכאב הוא מוקד דלקתי המתבטא בממצא של אודם מקומי בפתח הנרתיק. 

 2. וסטיבולודניה (vestibulodynia) - מתארת מצב של כאב ורגישות יתר למגע (dynia) באיזור מבוא העריה. כל מגע מעורר תחושת כאב אפילו מגע של בגד צמוד, מקור הכאב הוא עצבי. זוהי תאוריה עדכנית ומצויה בשיח במחקרים ובין מומחים העוסקים בנושא. יש הטוענים שבחלק מהמקרים קיים ריכוז גדול של קצות עצבים בפתח העריה הגורמים לכאב.

  אבחנות המתארות כאב ממקורות אחרים:

 3. וגיניזמוס (vaginizmus) - מתארת מצב בו שרירי רצפת האגן שבנרתיק (vagina) מכווצים יתר על המידה (izmus). מקור הכאב הוא ליקוי בתפקוד של שרירי רצפת-האגן. 
  הליקוי בתפקוד השרירים הוא ממצא שכיח ונלווה לכאבים ביחסי-מין, הוא מתבטא בקושי לשלוט בכיווץ והרפיה של שרירי רצפת-האגן. מה גורם לכך? לאחר מספר ניסיונות חדירה מלווים בכאב, הגוף מכיר את המצב ומגיב אוטומטית להגנתו בכיווץ שרירים מקומי וכללי. הכיווץ כאמור הוא בלתי רצוני ובלתי נשלט. רמת הכיווץ משתנה מאישה לאישה.  
  בוגיניזמוס הכיווץ נועל וחוסם לחלוטין את פתח הנרתיק, באופן שלא מאפשר כל חדירה בין אם היא לצורך קיום יחסי-מין או לבדיקה.

 4. וולוודניה (vulvodynia) - מתארת כאב כללי (dynia), כרוני, ממושך ומפושט בפות איבר-המין (vulva).​

 5. דיספרוניאה (Dyspareunia) - מתארת משגל/קיום-יחסי מין עם כאב כללי, לא ספציפי לדוגמה כשיש ברקע אנדומטריוזיס Endometriosis 
   

הטיפול המומלץ לכאב ביחסי מין הוא פיזיותרפיה של רצפת-האגן וניתן על ידי פיזיותרפיסטית העוסקת בתחום. 

מתחילים בזיהוי הגורמים לבעיה ובהערכת תפקודי רצפת-האגן באמצעות תשאול ובדיקה ככל שהיא מתאפשרת. בסיכום ממצאי הבדיקה בונים תכנית טיפולית אישית ומתחילים בתהליך טיפול מדורג: מתרגלים טכניקות הרפיה ומתאמנים על שליטה בשרירי רצפת-האגן באמצעות ביופדבק בהתחלה מתרגלים לבד ובהמשך עם בן הזוג, בהדרגה חוזרים לקיים יחסים ללא כאב.

לקיים יחסי מין ללא כאב


משך הטיפול מספר שבועות ועד מספר חודשים תלוי במשך הבעיה, בממצאים ובקצב ההתקדמות האישית של האישה. הטיפול  דורש את מלוא תשומת הלב האישה בעצמה ובגופה. הצלחת הטיפול קשורה גם ביכולת להתמיד בטיפול ובתרגול העצמי, המשלים ומקצר את משך הטיפול.

טיפול פיזיותרפיה רצפת-אגן מקבלים במסגרת מכוני הפיזיותרפיה של קופת החולים, במרפאות של בתי חולים או פונים לטיפול פרטי. כאן תמצאי מרפאה קרובה, מתאימה ונוחה לך. טיפול בקליניקה פרטית מבטיח קבלת מלוא תשומת הלב לפתרון הבעיה בתהליך קצר וממוקד.

יש לך שאלה? צריכה ייעוץ? דברי איתי, אני כאן בשבילך.