• אילנה שלאל

איך להקל על כאבי מחזור בעזרת טנס

כאבי מחזור ובמינוח רפואי - דיסמנוריאה, הם הסיבה הנפוצה ביותר להיעדרות נשים מעבודה ותלמידות מבי"ס, משיעורי הספורט ופעילויות אחרות. השבוע באולמפידה לונה צ'מטאי-סלפטר, התקווה הישראלית למדליה אולמפית, הפסיקה את ריצת המרתון שלה רק 4 ק"מ לפני הסיום כשהחליטה להקשיב לגופה והסבירה "זה ענייני נשים" - היא קיבלה מחזור. זה היה שיעור על הקשבה לגוף שלך. האם גם את עוצרת את חייך פעם בחודש כל חודש? האם זה פוגע בתפקודך השוטף?

למה כואב במחזור? רירית הרחם, שהיא הדופן הפנימית ומעובה ברחם, מתקלפת במחזור החודשי וגורמת לדימום. הרירית מכילה גם הורמון בשם פרוסטגלנדין, הגורם להתכווצויות ברחם בכדי להוציא את הדימום מהרחם. הדרך אל מחוץ לגוף עוברת בצוואר הרחם, שהוא פרוזדור צר וסגור כמעט לחלוטין. ההתכווצות של הרחם כנגד צוואר הרחם הסגור גורמת לכאב.

האם כאב במחזור הוא סימן לבעיה? מחזור חודשי סדיר מסמל פוריות ותקינות של מערכת הרבייה הנשית. הוא גורם לכאב הנמשך מיום אחד ועד שלושה ימים, הכי כואב ביום הראשון. עוצמת הכאב ומיקומו משתנה מאישה לאישה: זה כואב בבטן התחתונה, בגב, ברצפת-האגן וברגליים, לעיתים הכאב מלווה בתחושה של חולשה כללית. לעיתים הכאב מלווה בבחילה, הקאה, כאבי ראש, סחרחורת והתעלפות זה קשור לכך שהורמון הפרוסטגלנדין, נמצא גם במקומות אחרים בגוף.

איך להקל על כאבי המחזור? מקובל לטפל במשככי כאבים או בתרופות ייעודיות לטיפול בכאבי מחזור, הכוללות מרכיב נוגד דלקת. אם את לא מצליחה להשתלט על הכאב בתרופות, והוא מנטרל אותך לחלוטין מתפקוד, מומלץ לפנות לבירור גניקולוגי אצל רופא הנשים שלך, כדי לשלול הפרעה אחרת, אולי לשקול שימוש בגלולות, הגורמות לדקיקות של רירית הרחם, ולהפרשה פחותה של הורמון הפרוסטגלנדין וכך מקלות על כאבי המחזור.


כשהאמצעים המקובלים לא מתאימים לך או לא מועילים, ואת מחפשת דרך נוספת וטבעית יותר לגוף, כדאי שתכירי, תנסי ובמידת הצורך תשלבי גם את מכשיר הטנס כשאת מטפלת בכאבי המחזור שלך.

טנס הוא מכשיר יעיל לשיכוך מידי של כאב תוך כדי תפקוד וללא תופעות לוואי. הוא קטן, ניתן להסתיר אותו ולהפעיל לפי צורך. הוא ילווה אותך, יקל על כאביך ויאפשר לך לסיים את המרוץ היומי שלך. טנס מייצר גירוי חשמלי, המועבר לגוף בעזרת אלקטרודות המודבקות בגוף. מניסיוני גם נשים ילדות ונערות החוששות מגירוי חשמלי מסתגלות אליו כבר בהתנסות ראשונית והוא שווה.


איך לבחור מכשיר טנס? יש מלא דגמים ופשטות תמיד מנצחת. לכן ממליצה להתנסות במכשיר טנס סנסורי כלומר תחושתי, ומכני - קל ופשוט לכוון אותו. ניתן להשאילו להתנסות מיד-שרה והוא זול לרכישה בכללית מושלם. קיים דגם ייעודי לכאבי מחזור נקרא OVA תשלמו יותר על עיצוב וצבע וורוד. לנשים החוות התפרצויות של כאב חד, אני ממליצה להתנסות בטנס ייעודי ליולדת, קראי כאן על יתרונותיו. חוששת מגירוי חשמלי או צריכה ייעוץ אישי לטיפול בכאב שלך? פני לפיזיותרפיסטית רצפת-אגן בקופה או בפרטי.

התשתית לשיתוף-פעולה מוצלח עם גופך הוא שמירה על שגרת אורח חיים בריא הכולל: שינה בדגש למספר השעות המומלצות לגילך תזונה בדגש על כמות החלבון בהתאם למשקלך פעילות-גופנית סדירה - אימונים אירובים כמו הליכה מהירה ואימוני כוח של שרירי ליבה ומתיחות. למדי להכיר את גופך, בחני מה מקל על כאבי המחזור שלך - להיות יותר בתנועה או במנוחה הקשיבי לגופך ושלבי בין האמצעים השונים לפי הצורך. ממליצה לעקוב אחר הבלוג שלי, בהמשך ארחיב בנושא..


מכירה משהי שהפוסט יכול לעזור לה שתפי אותה

שתפי אותנו כאן בטיפ המנצח שלך איך להקל על כאבי מחזור

והעלי כאן שאלות או נושאים שתרצי לשמוע עליהם, או דברי איתי אני כאן בשבילך