ביופידבק לאימון שרירי רצפת-האגן

בִּיּוֹ-פִידְבֵּק 

הוא כלי טיפולי ממוחשב, הקורא פעילות ואותות ביולוגים שבגופינו כמו: דופק, נשימות ופעילות לב. הוא נותן לנו פידבק, שהוא משוב חזותי- הוא רושם גרף של הפעילות, על גבי מסך המחשב, בזמן אמת, ומאפשר למתאמן/ת לתרגל ולשלוט בתגובותיו. 


בפיזיותרפיה הביופידבק משמש להצגת רישום פעילות השריר שאמור לפעול. הוא מראה לנו את פעילות שרירי רצפת-האגן, שאיננו רואים כיוון שהם נמצאים בעומק הגוף. 

באמצעות הביופידבק תוכלי לזהות את ההפרעות המשבשות את התפקוד שלך, לתקן אותם בזמן אמת, להתאמן ולהשתפר בכוחות עצמך. בפועל הביופידבק משיב לך את השליטה, באמצעותו תלמדי איך להרפות שרירים, תוכלי בקלות לאמן ולחזק את השרירים העמוקים באופן ממוקד, ותוכלי לשלוט בשרירי רצפת-האגן.

באמצעות הביופידבק, תלמדי איך להשתמש בשרירים ביעילות ביומיום כדי לעצור את הדליפה, או איך להרפות שרירים מכווצים בעת קיום יחסי מין. אימון שרירים בביופידבק מקצר את התהליך הטיפולי.

 

הביופידבק מאפשר גם תצוגה ותרגול של פעולה מורכבת בגוף - פעולה שלביצוע יעיל שלה נדרשת פעילות של שתי קבוצות שרירים שונות בו זמנית. דוגמה לפעולה כזו, יומיומית של רצפת-האגן, היא התרוקנות צואה. לצורך התרוקנות נדרש תיאום פעולה בו-זמנית בין שרירי הבטן לסוגרים בפי-הטבעת. ליקוי בתזמון, או ליקוי באחת מקבוצות השרירים עשוי לגרום לקשיי התרוקנות ועצירות בכל גיל. באמצעות הביופידבק ניתן לזהות את הליקוי בשרירים, לאמן אותם בנפרד ויחד להתרוקנות קצרה ויעילה.

 

באמצעות הביופידבק מתרגלים גם הכנה ללידה רגילה, פעילה ובטוחה - תוכלי ללמוד כיצד ללחוץ נכון בעת צירי הלחץ, כדי לקדם את העובר/ית ליציאה בתעלת הלידה, ובו זמנית להרפות את שרירי רצפת-האגן למניעת קרעים מקומיים.

רישום פעילות שרירי רצפת-האגן בביופידבק מתאפשר באמצעות אלקטרודה המוחדרת פנימה לנרתיק ומאפשרת לקרוא את פעילותם. האלקטרודה היא אישית, כדי לשמור על כללי היגיינה, ובמיוחד עבור ההרגשה הטובה של המטופלת. האלקטרודה אינה עושה פעילות, היא רק כלי מדידה שבעזרתו הביופידבק בונה את הגרף, בדומה למד-חום.