top of page
  • אילנה שלאל

איך מטפלים בכאב גב

קמתם בבוקר עם כאב גב חריף וחזק, אתם מתקשים לקום מהמיטה ומהכיסא, מתקשים לעבוד, לשבת ולמצוא תנוחת שינה. אתם צריכים שמשהו ייקח מכם הכאב וישיב לכם את התפקוד. רוב האנשים חווים בשלב כלשהו בחייהם כאב גב ובדרך כלל הוא חולף מעצמו, בלי התערבות כלשהי, תוך ימים. אם הכאב נמשך מעבר לכך כדאי לפנות לטיפול רפואי. אפשר לפנות לרופא המשפחה, לאורתופד או לפנות ישירות לפיזיותרפיסט פרטי או בקופה, מה שמתאים לכם.


עצה בסיסית לטיפול עצמי בכאב גב: הימנעו ממנוחה במיטה, למרות שזה מרגיש לכם נכון. ככל שתחזרו מהר יותר לתפקוד ותהיו בתנועה, הכאב יפחת, תמנעו דלדול שרירים ונוקשות במפרקי חוליות הגב. אם אתם מרגישים שאתם חייבים לנוח במיטה, קחו יום, לכל היותר יומיים, במהלכם קומו והסתובבו בבית ככל שהכאב מאפשר לכם.


הגב שלנו מורכב מחוליות, פרקים, רצועות, דיסקים, עצבים ושרירים, כולם תומכים, מחזקים ומאפשרים תפקוד תקין של הגב. כל אחד מהמרכיבים עשוי להיפגע מסיבות שונות ולגרום לכאב בגב. במקרים חריפים, הגוף שלנו נרתם מיד לטפל בבעיה באמצעות יצירת תגובה דלקתית מקומית שמטרתה לרפא את המקום. זו אינה הדלקת המוכרת עם חיידקים כמו בדלקת בגרון, אך בדומה לה מתרכזים באזור הפגוע חומרי ריפוי שיוצרים גודש מקומי מה שעשוי להגביר את הכאב. הרופא שלכם יזהה את סימני הדלקת וימליץ בשלב ראשוני על תרופה שמשלבת טיפול נוגד דלקת ללא סטרואידים ומשכך כאב. במקרים חריפים ימליץ הרופא על זריקה.


אם אתם לא מעוניינים או אינכם יכולים ליטול טיפול תרופתי נוגד דלקת לטיפול בכאב הגב, קרוב לוודאי שתתייעצו עם חברים והם מניסיונם יציעו לכם טיפולים שונים: דיקור סיני או מערבי, רפלקסולוגיה, שיאצו ומסג', אחרים יציעו לכם פלסטר לשיכוך כאבי גב, חגורת גב ועוד. כל האמצעים והטיפולים נועדו להפחית כאב, אך לא לטפל במקור הבעיה. מספר המחקרים שבודקים את יעילות הטיפולים האלה קטן והתועלת שלהם אינה מוכחת.


מקור כאב הגב יכול להיות חבלה, בעיית יציבה, בלט דיסק, מקור עצבי וגורמים אחרים. בכולם הגב כואב. האם כולם אמורים לקבל את אותו טיפול? הגישה הטיפולית צריכה להיות שונה ממקרה למקרה. הדבר דומה לזה שנגיע לרופא עם כאבים בגרון והוא ייתן לכל מי שמגיע אליו עם כאבי גרון – אקמול, בין אם יש או אין חום, בין אם יש או אין סמנים לדלקת חיידקית. האם האקמול יטפל בבעיה ויפתור את הבעיה לטווח הרחוק? טיפול בכאב, שלא בוחן את מקור הכאב, משקיט זמנית את הבעיה.


המפתח לטיפול יעיל בכאבי הגב דומה לכל טיפול רפואי אחר. מתחילים בפניה למומחה לטיפול בכאבי גב ומאבחנים את הגורמים לכאב. אבחון מדויק מאפשר קבלת טיפול מותאם לבעיה שלכם, מקצר את תהליך הטיפול ויניב תוצאות. תוך כדי טיפול אתם אמורים לראות מגמת שיפור בכאב, ללמוד לחזק את השרירים שתומכים בגב, לקבל תרגילים וכלים לטיפול עצמי וגם ללמוד הרגלים כדי למנוע חזרה של כאבי הגב. אם פניתם למטפל שעוסק בטיפול בכאב גב וכעבור מספר טיפולים אין מגמת שיפור, נדרש בירור נוסף.


כאב גב ללא סיבה ידועה היא אבחנה נפוצה ובלבד שניתנה לאחר בירור ובדיקה של רופא אורתופד מומחה גב. גם אז יש לטפל בכאבי הגב ותכנית הטיפול תהיה קצת שונה. הסבר בסרטון המצורף כאן.


סיכום טיפול בכאב גב - גילי, שהגיעה אליי לטיפול כשהיא סובלת מכאבי גב כרוניים עשר שנים במהלכן קבלה טיפול אלטרנטיבי קבוע, מסכמת כאן את הטיפול.


אתם מוזמנים לשתף כאן מניסיונכם האישי איך אתם מטפלים בגב שלכם.

רוצים ללמוד #איךלטפלבכאבהגב שלכם בעצמכם אני כאן בשבילכם.


איך לטפל בכאב הגב
כאב גב חריף

Comentários


bottom of page