• אילנה שלאל

אפשר טיפול רצפת-אגן בלי בדיקה?

חלק מהנשים הפונות לטיפול רצפת-אגן שואלות אם ניתן לקבל טיפול ותרגילים ללא בדיקה פנימית של רצפת-האגן. זה בהחלט אפשרי, ניתן להביא גם לשיפור מהותי בתופעות מהן את סובלת ללא בדיקה וטיפול פנימי.

טיפול פיזיותרפיה, כמו כל טיפול רפואי, מתחיל בביקור ראשון הכולל בדיקת אבחון.

הבדיקה מספקת מידע על המצב הנוכחי, וממצאי הבדיקה מאפשרים לתכנן תכנית טיפול מותאמת למצבך. הבדיקה דומה לתהליך חיפוש מסלול נסיעה באפליקציית Waze. לאחר איסוף נתונים כמו מקום מוצא, יעד, נקודות עצירה ושעת הגעה מתקבלת תוכנית המסע שלך.

תחילה נכיר את שלבי הבדיקה המלאה ואיזה מידע אוספים ממנה: 1. תשאול מטרת התשאול היא להכיר ולבחון את התופעות מהן את סובלת. התופעות מצביעות על היקף ההפרעה והשיבוש בתפקודך.

כל אישה מגיעה עם "חידה אישית", שעליי לפתור - יש לך כל מיני תופעות פיזיות ואני יודעת לקשר ביניהן, להביא להקלה בתופעות ולשיפור איכות החיים. בהסכמתך עוברים אל 2. בדיקה פיזית-גופנית החיונית לאיתור הממצאים והסימנים בגוף, המסבירים את התופעות שאת חווה.

מתחילים בבדיקה כללית הכוללת בדיקת יציבה, נשימה ובדיקה של שרירי הבטן - כולם משפיעים על תפקוד רצפת-האגן שלך. ממשיכים לבדיקה פנימית של רצפת-האגן. פעולת שרירי רצפת-האגן, מתרחשת בתוך הנרתיק באזור נסתר מעין ולכן גם בדיקתם פנימית. בבדיקה פנימית בודקים: תחושה, יכולת גיוס שרירים באופן יעיל, כוח שרירים, סיבולת, וקואורדינציה של שרירי רצפת-האגן.

במקרים של צניחה אני בודקת איזה איבר צונח, מה רמת הצניחה, מה קורה לאברים שצנחו במאמצים, ואיך הם משפיעים על תפקוד רצפת-האגן. כאן תלמדי כיצד רמת הצניחה משפיעה על בחירת הטיפול. במקרים של כאב בקיום יחסי-מין אני מאתרת את מוקדי הכאב, ומחפשת סימנים היכולים להסביר את הגורמים לכאב שלך.

משלימים את איסוף המידע בבדיקות עזר, שתדרשי לבצע בבית כמו: מאזן נוזלים, ניהול יומן יציאות.

3. בסיום הבדיקה נשוחח על האבחנה שלך, ממצאי הבדיקה ואיך טיפול פיזיותרפיה יכול לשפר את התסמינים שלך.


אני בטוחה שאישה השואלת אותי אם ניתן לוותר על הבדיקה עושה זאת מסיבה מסוימת. מניסיוני, אמון ותקשורת טובה עם המטפלת שלך חיוניים להצלחת הטיפול. אם יש לך סיבה אישית להימנע מבדיקה, אשמח אם תשתפי אותי, כדי שאוכל להכווין אותך אישית ולמצוא פתרון: לדוגמה מתן תרגול מכין לנשים החוששות מכאב בעת הבדיקה.


נשים הבוחרות שלא לבצע בדיקה פנימית, אני נוהגת לבדוק בדומה לבדיקת רצפת-האגן לילדות ומתבגרות בו לא מבצעים בדיקה פנימית.

ממשיכים בבדיקה אורתופדית הכוללת בדיקת תנועה, הגבלות במפרקים, גמישות וכוח ובוחנים כיצד הם משפיעים על התופעות מהן את סובלת.


איך תדעי אם במקרה שלך תוכלי לקבל טיפול רצפת אגן ללא בדיקה ופעולות חודרניות? כל מקרה לגופו. אוכל להשיב לך על שאלה בביקור הראשון, ולעיתים אף כבר בשיחת הטלפון בינינו, לאחר תשאול והבנת התופעות מהן את סובלת. בכל מקרה בו ניתן לבצע בדיקה וטיפול ללא בדיקה פנימית איידע אותך.

אם יש לך שאלה תוכלי להעלות אותה כאן או תוכלי לפנות אליי לייעוץ אישי אני כאן בשבילך